Projekt Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Łodzi

V EDYCJA – jesień 2017

Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszamy do udziału w V edycji projektu edukacyjnego „Odkrywcy Łodzi” realizowanego przez Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Łodzi w ramach Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii. Program obejmuje cykl bezpłatnych spacerów i warsztatów, skierowanych do uczniów klas IV-VII szkoły podstawowej, szkół i placówek specjalnych. Powstał w oparciu o ofertę edukacyjną Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Łodzi we współpracy z Wydziałem Edukacji UMŁ wspierającym i promującym prowadzenie nowatorskich i efektywnych działań na rzecz łódzkiej oświaty. Program jest realizowany wspólnie z Muzeum Kinematografii, Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym, Muzeum Sztuki MS2.

Szczegóły:

W tej edycji projektu mamy do zaproponowania 4 trasy tematyczne. Szkoła może zgłosić grupę liczącą maksymalnie 25 uczniów na dwie trasy. Z uwagi na duże zainteresowanie programem prosimy szkoły ostatecznie zakwalifikowane do udziału o optymalne wykorzystanie miejsc.

Czas trwania zajęć - około 3 godzin.

Koszt – zajęcia bezpłatne.

Zgłoszenia szkół należy kierować na adrese-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

UWAGA! Zapisy zostały zakończone.

DEKLARACJA DO POBRANIA

Trasy:

1. „Śladami Karola Scheiblera” - Muzeum Kinematografii, Księży Młyn

Zwiedzanie jedynego w Polsce muzeum chroniącego zabytki z dziedziny techniki sztuki i kultury filmowej, jednego z najczęściej filmowanych obiektów w Łodzi. Spacer po pałacu (rezydencji Karola Scheiblera) to niezapomniana lekcja historii filmu wśród unikatowych urządzeń m.in. z epoki poprzedzającej film. Dla najmłodszych okazja poznania historii polskiego filmu animowanego, zabaw w otoczeniu łódzkich postaci bajkowych m.in. Kubusia Uszatka, Muminków.

Na zakończenie proponujemy państwu spacer po Księżym Młynie, osiedlu robotniczym Karola Scheiblera, będącym materialnym świadectwem bogactwa przemysłowej, dziewiętnastowiecznej Łodzi  oraz po najstarszym parku łódzkim „Parku Źródliska” II.

Zbiórka:

- grupy poranne- skrzyżowanie ulic Przędzalnianej i Tymienieckiego (przy Muzeum Pałacu Herbsta)

- grupy południowe- przy wejściu do Muzeum Kinematografii, plac Zwycięstwa 1

     Wtorki, godz. 9.00-12.00 i 12.30-15.30

    Terminy: 12.09, 19.09, 26.09, 03.10, 10.10, 17.10, po dwie grupy każdego dnia.

2. „Śladem łódzkiej kolei” - Łódź Fabryczna

Wycieczka z przejazdem nowoczesnym pociągiem ze stacji Łódź Fabryczna do stacji Niciarniana (i z powrotem) pozwoli zwiedzić multimodalny, nowo otwarty dworzec oraz jego okolicę. Odkrywcy będą mogli poznać projekt EC1 Miasto Kultury (dawna elektrownia) oraz historię nieprzerwanie działającej od XIX w. fabryki Nici Ariadna, a także osiedla robotniczego Grembach.

Zbiórka: hala dworca Łódź Fabryczna od strony ul. Kilińskiego

Poniedziałki, godz. 9.00-12.00 i godz. 12.30-15.30

            Terminy: 20.09, 25.09, 05.10, 09.10, 23.10, 25.10 po dwie grupy każdego dnia.

Planowane zakończenie wycieczki (grupa poranna) – dworzec Łódź Fabryczna godz. 12.18

Planowane zakończenie wycieczki (grupa popołudniowa) – dworzec Łódź Fabryczna godz. 15.24

Uwaga! Każda grupa powinna mieć ze sobą bilet grupowy MPK (32 zł), który uprawnia również do przejazdów Łódzką Koleją Aglomeracyjną.

3. „Firma portretowa” – Muzeum Sztuki MS2

Zwiedzanie Muzeum Sztuki MS2, tym razem Odkrywcy będą poznawać najciekawsze i najbardziej tajemnicze dzieła sztuki współczesnej, i co ważne, dowiedzą się jak je rozumieć i interpretować. Na koniec, Odkrywcy sami wcielą się w rolę współczesnego artysty podczas zajęć warsztatowo - plastycznych w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym.

Zbiórka: Muzeum Sztuki MS2 - Manufaktura

Wtorki, czwartki, godz.13.00 - 15.30

Terminy: 12.09, 19.09, 21.09, 3.10, 17.10, 19.10

4. „Cztery pory roku” - Muzeum Archeologii i Etnografii

Zajęcia obejmują zwiedzanie Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego. Uczestnicy poznają cechy folkloru ziemi łódzkiej, typowe kolory, symbole i dekoracje, oraz samodzielnie szukają odpowiedzi na pytanie: Dlaczego życie człowieka podobne jest do czterech pór roku? Na zakończenie zwiedzania Odkrywcy uczestniczyć będą w etnograficznych warsztatach w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym.

Zbiórka: kasa Muzeum Archeologii i Etnografii w Łodzi, Plac Wolności 14

Wtorek, czwartek  godz. 10.00 -12.30  

             Terminy: 12.09, 19.09, 21.09, 3.10, 17.10, 19.10