Śladami Łodzi filmowej (ok. 2,5h, od gimnazjum)

Jest to zarówno wycieczka jak i warsztat. Na wstępie oglądamy w schronisku na ul. Legionów 27 (w sali z projektorem) fragmenty filmów kręconych w Łodzi (m.in. Ziemia Obiecana, Przypadek, Ida, Edi), by następnie spróbować znaleźć filmowe plenery w rzeczywistej przestrzeni. Podczas zajęć poruszane są nie tylko kwestie samych miejsc, ale także sposobów ukazania różnych oblicz tego samego miasta.


Łódź filmowa

Łódź została bohaterem nie tylko książki "Ziemia Obiecana", ale również ekranizacji powieści Reymonta wyreżyserowanej w 1974 r. przez Andrzeja Wajdę. Pałace, fabryki, ulice właściwie zagrały siebie, w tym jednym z najchętniej oglądanych filmów najbardziej sławnego polskiego reżysera. Zresztą sama Łódź nie tylko ten jeden raz stanowiła świetną filmową scenografię. Tu filmy kręcił Krzysztof Kieślowski, David Lynch, Juliusz Machulski, a ostatnio Paweł Pawlikowski.

Tożsamość filmową, będąca jedną z wielu twarzy Łodzi, zawdzięczamy nieistniejącej już Wytwórni Filmów Fabularnych oraz powstałych po wojnie Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej (od 1958 r. połączone w PWSFiTV im. Leona Schillera). To tutaj studiował m.in. Roman Polański, Krzysztof Zanussi, Wojciech Smarzowski, wspomniani Wajda i Kieślowski oraz Juliusz Machulski. W Łodzi istniała także wytwórnia Studia Filmowego Semafor zajmująca się produkcją animowanych filmów lalkowych i rysunkowych dla dzieci i dla dorosłych oraz działająca do dzisiaj Wytwórnia Filmów Oświatowych.

Ze wszystkich jednak osób związanych z łódzką „filmówką” warto wspomnieć o Janie Machulskim, jej absolwencie oraz późniejszym dziekanie wydziału aktorskiego. Ten urodzony w Łodzi aktor miał niebagatelny wpływ na współczesne miasto. Charakterystyczny, rozpoznawalny w całej Polsce (głównie jako kasiarz Henryk Kwinto) był ambasadorem Łodzi filmowej, starając się za wszelką cenę uratować tę ginącą w mieście „hollyłódzką” tradycję. Jednym z jego zrealizowanych pomysłów była budowa łódzkiej alei gwiazd na deptaku na ul. Piotrkowskiej. W 2008 r. w uznaniu zasług został honorowym obywatelem Łodzi.