Tożsamość fabrykancka Łodzi – Manufaktura (1h - 2h od IV klas szkół podstawowych)
Wycieczka po imperium Izraela Poznańskiego. Podczas niej, za pomocą specjalnych planów dokonujemy dekonstrukcji współczesnego centrum rozrywkowego Manufaktura przywracając mu jego pierwotne, przemysłowe funkcje. Dzięki temu możemy dostrzec w jak bardzo przemyślany sposób zbudowany został ten fabryczny kompleks, a niejako przy okazji poznajemy drogę jaką przebywała bawełna by stać się kolorową tkaniną. Istnieje też możliwość zwiedzenia pałacu Pozańskiego - Muzeum Miasta Łodzi. Wycieczka dostosowana jest do wieku uczestników. Zwiedzanie Manufaktury zajmuje od 40 do 60 min., a muzeum ponad jedną godzinę.
Manufaktura
Olbrzymi kompleks handlowo - rozrywkowy-kulturalny utworzony w 2006 roku na bazie dawnej infrastruktury fabryki Izraela Poznańskiego, późniejszych Zakładów Przemysłu Bawełnianego im. Juliana Marchlewskiego. Jest to jedno z większych w Polsce centrów handlowych, które łączy nowoczesność z industrialną, czerwonoceglaną architekturą drugiej połowy XIX w. Oprócz sklepów, licznych restauracji i kafejek, znajduje się tu także kino, ścianka wspinaczkowa, kręgielnia, laserowy paintball oraz dwa muzea. Pierwsze, umieszczone w dawnej wykańczalni Muzeum Fabryki, poświęcone jest całemu kompleksowi, a także osobie dawnego właściciela – Izraela Kalmana Poznańskiego. Z kolei w dawnej tkalni wysokiej mieści się drugi oddział Muzeum Sztuki, poświęcony sztuce współczesnej. W 2015 r. przędzalnia (dziś Hotel Andels) i brama fabryki zostały uznane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego za Pomniki Historii.
Do kompleksu przylega także pałac rodziny Poznańskich, w którym obecnie znajduje się Muzeum Miasta Łodzi. Oprócz wystawnych wnętrz można zobaczyć w nim wystawy poświęcone słynnym łodzianom m.in. Julianowi Tuwimowi, Arturowi Rubinsteinowi oraz Markowi Edelmanowi.