Tajemnice Cmentarza Starego (ok. 70 min- od szkół podstawowych)
Wycieczka po prawosławnej i ewangelickiej części Cmentarza Starego, w której zwracamy uwagę zarówno na rodzaje nagrobków i pomników oraz na historie największych łódzkich rodów fabrykanckich. Zwiedzanie posiada różne warianty dopasowane do wieku uczestników. Dla najmłodszych przewidziane są karty pracy i samodzielne odkrywanie tajemnic cmentarza.
Cmentarz Stary
Uznawany za jedną z najpiękniejszych nekropolii w Polsce. Założony został w 1855 r. jako cmentarz trójwyznaniowy podzielony na części: ewangelicką, prawosławną oraz katolicką. Wśród wielu ciekawych pomników oraz fabrykanckich mauzoleów na szczególną uwagę zasługuje unikatowa w skali całego kraju, a być może i Europy kaplica Karola Scheiblera. Ten ogromny (37 m wysokości), zbudowany w 1888 roku, według projektu Edwarda Lilpopa oraz Józefa Dziekońskiego, neogotycki budynek niezwykle oddziałuje na wyobraźnię. W większej części zrewitalizowany, ale ciągle jeszcze z cegłami w miejscach witraży, paradoksalnie wydaje się być jeszcze bardziej ponury i tajemniczy; zwłaszcza po zachodzie słońca. O urozmaiconym i bogatym wyglądzie kaplicy niech świadczy fakt, iż pani Anna, wdowa po Scheiblerze, najbogatszym łódzkim fabrykancie, ogłaszając konkurs na jej projekt nie wyznaczyła kosztów budowy, "aby nie krępować wyobraźni twórców"!
Niestety kaplica została rozszabrowana w latach 50 i 60 XX w., przez co utraciła swoje bogate wnętrze. Z zewnątrz robi jednak olbrzymie wrażenie i choćby dla tego jednego obiektu warto udać się na cmentarz. Szczegóły dotyczące kaplicy Scheiblera można przeczytać na stronie Parafii Ewangelicko - Augsburskiej św Mateusza.