Śladami Władysława Reymonta (ok. 3 godz., dla klas szkół średnich)

Zajęcia rozpoczynamy od literackich warsztatów poświęconych Ziemi Obiecanej, które wraz z krótkim wprowadzeniem trwają ok 1,5 godziny. Następnie czeka nas wycieczka: Początek: ul. Legionów 27 - pl. Wolności - ul. Piotrkowska - OFF Piotrkowska.

Zajęcia przewidziane są dla jednej klasy, czyli maks. 30 osób.


Władysław Reymont - związki z Łodzią

Przyszły pisarz noblista urodził się w 1867 r. we wsi Kobiele Wielkie, ale dzieciństwo spędził w podłódzkim Tuszynie. Sam utrzymywał, że próbował dostać się do łódzkiego gimnazjum, ale nie udało mu się zdać egzaminów wstępnych. Być może bywał w Łodzi za czasów chłopięcych, ale brak jest na to dowodów. Jego życiorys obfituje w bardzo wiele ciekawych wydarzeń. Jedyne, oficjalne wykształcenie jako posiadał to czeladnik krawiecki, ale nigdy nie pracował w zawodzie. Próbował sił jak aktor w wędrownych trupach teatralnych, pracował na kolei, dorabiał biorąc udział w seansach spirytystycznych. W końcu, w 1893 r. wyjechał do Warszawy i zaczął karierę literacką pisując dla stołecznej prasy. Po świetnie przyjętej powieści "Komediantka" zaproponował Kurierowi Codziennemu napisanie książki o Łodzi, która fascynowała go od dłuższego czasu. Otrzymał zaliczkę i przyjechał do Łodzi prawdopodobnie w lutym 1896 r. Spędził w niej z przerwami ok. 4 miesiące poświęcając czas na obserwacje i zdobywanie wiedzy o mieście. Znając jego towarzyski sposób bycia można przyjąć, iż odwiedził większość łódzkich szynków i restauracji, które podówczas mieściły się głównie przy ul. Piotrkowskiej. Stąd też nasza wycieczka także przemierzy tę trasę.

W 2025 r. przypada setna rocznica śmierci pisarza w zwiazku z czym, Senat Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu Jego dorobku twórczego dla dziedzictwa narodowego i światowego, ustanawił rok 2025 Rokiem Władysława Stanisława Reymonta.

O związkach Reymonta z Łodzią można dowiedzieć się więcej z artykułu, prof. dr hab. Doroty Samborskiej-Kukuć.